Milí taneční přátelé a příznivci, jsem moc rád, že jste zavítali na tyto stránky, věnované rozhovorům  s inspirativními osobnostmi tanečního sportu v České republice. Než se ponoříte do rozhovorů samotných, rád bych vám přiblížil motivaci, která mě vedla k natáčení těchto hovorů.

Jak to začalo?

Myšlenka samotná vznikla v roce 2020 v době prvního lock downu v souvislosti s pandemií Covid-19. V té době jsem s tanečním obchodem Dance-point v Kroměříži řešil otázku dalšího rozvoje jejich online platformy. Nabízela se možnost pomoci vytvořit příběh tohoto obchodu pomocí rozhovoru s jeho zakladatelem, panem Igorem Henzélym st. Když jsem o této možnosti přemýšlel, došlo mi, že vlastně většinu našich předních porotců, trenérů a osobností znám právě jen jako porotce, trenéry a osobnosti. Že nevím nic o jejich tanečním životě, pohledu na taneční sport, jeho další směřování, motivaci a cílech, které se snaží dosáhnout. Rozhodl jsem se tedy, že se pokusím vytvořit malou sérii rozhovorů/dokumentů s našimi předními tanečními osobnostmi.

Hovory o tanci

Proč ten podivně znějící název série? V roce 1968 vznikla v tehdejší Československé televizi série rozhovorů fantastického Miroslava Horníčka s jeho hosty. Série nesla název Hovory H a protože se vždy nesla v krásném kultivovaném duchu, který byl panu Horníčkovi vlastní, drze jsem si dovolil název upravit a použít, protože přesně takové bych chtěl, aby rozhovory byly – laskavé, s nadhledem, inspirativní. Aby pomohly pochopit, kdo jsme jako taneční sport byli, kde jsem nyní a kam směřujeme.

Poděkování

Na závěr bych rád ze srdce poděkoval všem, kteří přijali mou pozvánku na natáčení a podělili se s naší taneční veřejností o své zážitky, zkušenosti a pohled na taneční sport.
Velké díky patří taky Vendy Prokopové, která byla ochotná do tohoto podniku vstoupit v roli moderátorky a průvodce hovory samotnými.

LEGENDY ČESKÉHO TANEČNÍHO SPORTU

Manželé Henzélyovi

„Začnu naplno a pak přidám“

Manželé Henzélyovi patří mezi žijící legendy, které zásadním způsobem formovaly taneční sport u nás, ať už z hlediska trenérského, porotcovského nebo z hlediska organizace tanečního sportu. Jejich jméno je neodmyslitelně spojené s vysoce kvalifikovaným přístupem k porotování a jsou dlouholetými porotci většiny hlavních tanečních soutěží u nás. Patří rovněž mezi přední mezinárodní porotce, kdy jen pan Igor Henzély má na svém kontě mají téměř 233 IDSF/WDSF soutěží, 37 odporotovaných mistrovství Evropy a světa a k 14. květnu 2021 úctyhodných 1324 dnů v porotcovské roli.

V průběhu své aktivní trenérské činnosti vychovali řadu skvělých tanečníků a v současné době také trenérů a porotců, protože od roku 1998 jsou také akreditovanými lektory na Univerzitě Palackého v Olomouci pro latinskoamerické tance. V roce 1969 založili doposud běžící legendární soustředění ve Zborovicích, které jako první u nás začalo uplatňovat principy sportovní přípravy v taneční výchově.

V průběhu své aktivní taneční kariéry byli 5x finalisty amatérského mistrovství ČSSR v tanci, z čehož 1x mistry republiky a 3x prvními vícemistry v latinskoamerických tancích. Mezi jejich další taneční úspěchy patří také 7. místo na mistrovství Evropy profesionálů v latinskoamerických tancích a 13. místo na mistrovství světa v New Yorku. V rámci své profesionální kariéry absolvovali celkem 375 vystoupeních po celé republice. V roce 2009 byli uvedeni do síně slávy ČSTS.